Słowiańskie korzenie. Odkryj tradycje przodków.

LESZEK MATELA – wykładowca w Studium Psychotroniki im. J. Ochorowicza wydał polecaną przez naszą szkołę książkę: SŁOWIAŃSKIE KORZENIE. Odkryj tradycje przodków. Pan Leszek jest autorem ponad 50 książek o miejscach mocy, naturoterapii, radiestezji i zjawiskach nieznanych, w tym wielu wznawianych wielokrotnie bestsellerów oraz kilkuset artykułów. W Studium Psychotroniki uczy Radiestezji i Geomancji.

Kilka słów o samej książce:

Kompendium wiedzy o słowiańskości i zdrowym życiu opartym o rodzime tradycje

W szkole poznajemy mitologię Greków. Z pewnością ma to swoje pożytki, ale dlaczego nie wprowadzamy uczniów w świat mitów słowiańskich?!!! Czyżby były one dla nas mniej ważne i nieciekawe? Warto zdać sobie sprawę, że dawna wiedza i rytuały przejawiają się po dziś dzień nie tylko w obyczajach Polaków, ale także we współczesnej mentalności. Sięganie do zapomnianego systemu wartości i dorobku pomaga zrozumieć, jak nadal jesteśmy głęboko związani z dawnymi czasami.

SŁOWIAŃSKIE KORZENIE to przewodnik po tradycjach Słowian. Książka stanowi przystępne dla wszystkich wprowadzenie w świat naszych przodków, w ich życie codzienne, idee duchowe oraz niezwykłą wiedzę dotyczącą wykorzystania energii przyrody i jej mocy leczniczych. Możemy dowiedzieć się m.in., na czym polegała rodzima zdrowa dieta, jak potrafili podładowywać się od drzew i poprawić klimat promieniowań w domach, jakie stosowali zioła i kadzidła. Sposoby życia w harmonii z naturą, które wypracowali, przydadzą się nam na co dzień w XXI w. Autor opisuje także, jak można samodzielnie zbadać i odkryć słowiańskie miejsca mocy.

Liczne współczesne zwyczaje Polaków pochodzą z obrzędów słowiańskich. Nie witamy się przez próg, bo kiedyś pod nim składano prochy przodka. Z tych samych tradycji wywodzą się m.in. dożynki, Zaduszki, malowanie pisanek czy śmigus dyngus. Biesiady pogrzebowe (stypy) to reminiscencja rytualnych uczt Słowian na cześć zmarłych (tryzn). Podobnie jest z zatykaniem wiechy na szczycie budowanego domu, wrzucaniem monet lub ziaren pod wznoszone fundamenty, czy wreszcie z odpukiwaniem w niemalowane drewno. Mawiamy np.: dręczy mnie zmora, czy- licho nie śpi, przywołując w ten sposób świat dawnych wierzeń. Warto wiedzieć, iż Zmora była bowiem słowiańskim potworem atakującym człowieka we śnie, a Licho złośliwym duszkiem lasu. W sposobach zachowań, w gościnności, ale też w niechętnym podporządkowywaniu się jakiejkolwiek władzy, słowiańskość przejawia się do tej pory.

Autor ukazuje w przejrzysty sposób fascynujący świat wierzeń, ceremonii i obrzędów dawnych Polaków, ich bóstwa, dobre i złe duszki oraz mitologiczne stwory. Opisuje szczegółowo znaczenie kamiennego Światowida, unikalnego posągu znajdującego się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. To najwspanialsza ze słowiańskich figur kultowych, w której zakodowana jest wiedza dotycząca wszechświata. Nasi przodkowie stworzyli również rodzime odpowiedniki feng shui. Stosowali ciekawe metody aranżacji przestrzeni i używali w praktyce niezwykłych energetyzatorów i remediów przywracających harmonię wnętrz. Warto przypomnieć sobie o ich osiągnięciach. Książka prezentuje, w jaki sposób wiele praktycznych rozwiązań z przeszłości możemy zastosować współcześnie.

Książkę zamówić można tutaj:

Wydawnictwo Kos